Go to content Go to navigation Go to search

Evde Bakım Hizmetinin Yararları

Evde yaşlı ve hasta bakım hizmetinin Alzheimer hastalarının bakımı ile kronik ya da uzun süreli bakım gerektiren diğer hastalıkların tedavisinin evde yapılmasının hastane koşularına göre daha ekonomik olması ve hastaların iyileşme sürecine olumlu katkı sağladığı bilinen bir gerçektir.

Hastanede tedavi gören hastalarda aksine, depresyon ve performans azalması gibi yakınmaların, evde yaşlı ve hasta bakım hizmetlerine göre %24 daha yüksek olduğunu tahmin edilmektedir.

Evde yaşlı ve hasta bakım sayesinde hasta, kendi evinin rahatlığını,özgürlüğünü hisseder.Uzun süre tedavi gerektiren birçok hastalıkta sağlık giderlerinin arması, hastanın hastanede tedavi olanağını giderek zorlaştırmaktadır.Evde yaşlı ve hasta bakım hizmeti,direnci zayıflamış hastaları hastane enfeksiyonlarından koruduğu da bir gerçektir.

Sadece hastane sonrası değil evde bakım gerektiren hastaların hemşire ve hasta bakıcıların belirlenen günlerdeki ziyaretleriyle kısa süreli günlük mobilizasyon ve bakımlarının sağlanması da bu konunun içindedir. Günlük bakımdan kasıt gün içerisinde belirlenen saatlerde hasta altı bezi değiştirmek,kan ve kan ürünleri takibi ,tansiyon ve şeker ölçümü,serum takma ve enjeksiyon uygulama (doktor reçetesi ile),tetkik amaçlı kan alma, kişisel bakım (banyo yaptırma,tırnak kesimi,koltuk altı ve perine bölgesi traşı gibi) hastanın konforlu yaşam standartlarını etkileyen konulardaki hizmetleri de kapsamaktadır.